Automatyczne księgowanie wyciągów bankowych odbywa się poprzez zdefiniowany wzorzec księgowania wraz z użyciem symboli księgowych. Wzorzec (Słowniki -> Wzorce księgowania) i symbole księgowe (Słowniki -> Typy operacji) powinny być na tyle rozbudowane, aby obejmowały wszystkie interesujące nas transakcje.
Najlepiej pokazać to na prostym przykładzie.
Założenia:
W Słowniki -> Typy operacji definiujemy poniższe typy operacji dla modułu Wyciągi bankowe (nazwa i symbol):
W Słowniki -> Wzorce księgowania definiujemy wzorzec księgowania dla typu dokumentu Wyciąg bankowy:
W momencie, gdy mamy zdefiniowany wzorzec i typy operacji możemy zaczytać wyciąg w opcji Przelewy -> Wyciągi bankowe. Po wczytaniu wyciągu należy wykonać dwie czynności:
Po takich czynnościach można już księgować wyciąg poprzez opcję Dziennik -.> Księguj dokumenty z Magazynu/Fakturowania, Kasy i WB.
Najwięcej pracy czeka przy zaczytywaniu pierwszego wyciągu, ponieważ system posiada w sobie mechanizm, który przy wczytywaniu kolejnych wyciągów rozpoznaje transakcje powiązane z konkretnymi kontami bankowymi, które pojawiały się już na wcześniejszych wyciągach i automatycznie nadaje symbole, ewentualnie dowiązuje firmy do odnalezionych pozycji spełniających takie same warunki. Najprościej też wytłumaczyć to na przykładzie:
Jeżeli otrzymaliśmy wpłatę na nasze konto z konta bankowego 123123123123 w miesiącu styczniu 2019 i określiliśmy symbol księgowy oraz dowiązaliśmy kontrahenta X, to gdy otrzymamy wpłatę np. w lipcu 2019 z tego samego konta (123123123123), to system sam dowiąże kontrahenta X i określi symbol księgowy. Tak samo, jak to było wykonane przy operacji styczniowej.
--ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA--
-Najnowsze promocje -Aktualizacje programu -Organizowane wydarzenia
KLIKNIJ