Wielu ludzi zastanawia się, w co zainwestować swoje środki. Za najbezpieczniejszą formę ulokowania pieniędzy uchodzą lokaty bankowe i nieruchomości. W przypadku tych pierwszych coraz trudniej jednak uzyskać godziwy zysk.

 

Bezpieczeństwo, ale za jaką cenę

Począwszy od 2012 roku, kiedy to średnia wysokość oprocentowania na kontach wynosiła 4,7 proc. w skali roku, jego wysokość systematycznie spadała. W roku 2018 było to już zaledwie 1,6 proc. Tak naprawdę jest to na tyle niewielka liczba, iż nie czyni większej różnicy, gdy przychodzi nam wypłacać odsetki. A pamiętać należy, iż od zysku odliczać jeszcze należy podatek. Nic więc dziwnego, iż coraz więcej osób inwestuje w mieszkania na wynajem czy też bardziej ryzykowne formy lokowania pieniędzy.

 

Skąd tak niskie oprocentowanie?

Wszystkiemu winne są niskie stopy procentowe. Z decyzji Rady Polityki Pieniężnej zadowoleni są kredytobiorcy, jednakże odpływ gotówki z kont osobistych i firmowych, jaki notuje się w ostatnim czasie, wskazuje, iż Polacy nie chcą już oszczędzać w sposób tak mało skuteczny. Jeśli weźmiemy pod uwagę stopień inflacji, wartość pieniądza, który leży na koncie przez rok, jest w zasadzie taka sama, jak na początku.

 

Ranking kont oszczędnościowych – luty 2019

Portal najlepszekonto.pl przygotował ranking najlepszych kont oszczędnościowych. Jest to lista kont, które zapewniają najlepszy możliwy zwrot z ulokowanych pieniędzy. Należy wszakże pamiętać, iż konta oszczędnościowe cechują się zmiennym oprocentowaniem. Z tego powodu trzeba wziąć pod uwagę, iż w przyszłości wysokość wypracowanych odsetek może ulec zmianie. Podajemy pierwszą trójkę tego rankingu.

  1. Konto oszczędnościowe Getin Banku: 3,50% do 400 000 zł.
  2. Konto idealnie proste Idea Banku: 3,2% do 20 000 zł.
  3. Konto oszczędnościowe T-Mobile Usługi Bankowe: 3,00% do 50 000 zł.

 

Szczegóły rankingu