Projektowanie zwycięskiej strategii, stałe rozwijanie umiejętności intelektualnych, ciągłe podejmowanie decyzji i szybka reakcja na działania przeciwnika… 

Tym razem nie mówimy o biznesie, tym razem mówimy o grze w szachy. Jakże podobny jest ten królewski sport do codzienności każdego przedsiębiorcy.

Graj w szachy i korzystaj

Gra w szachy dobroczynnie wpływ na człowieka pod wieloma względami.
Dotyczy to rozwoju intelektualnego i osobowościowego.
Psycholog prof. Howard Gardner, inicjator inteligencji wielorakiej sądzi, że szachy wpływają na inteligencję matematyczną i przestrzenną.

Oprócz rozwoju umysłowego, gra w szachy kształtuje u graczy pewność siebie.  Dlatego, że rozgrywki szachowe to także starcie osobowości. Mimika twarzy, dynamiczne ruchy, wstawanie z krzesła czy zajęcie sporej ilości miejsca przy szachownicy podczas gry mają na celu rozproszenie i wprowadzenie w błąd przeciwnika.

Według badań dokonanych w Wenezueli – u dzieci grających w szachy zauważono znaczny wzrost ilorazu inteligencji.

Badania psychologa dziecięcego dr Roberta Fergusona wykazują, że gra w szachy poprawia umiejętność oceny sytuacji i krytycznego myślenia.

Rozgrywki szachowe wpływają także na zdolności: organizacyjne, planowania, przewidywania konsekwencji oraz skupiania uwagi. Gra w szachy także skutecznie chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja czy alzheimer.

„Jeśli popełniłeś błąd lub niedokładność, nie poddawaj się, myśląc, że wszystko jest stracone. Musisz tylko znaleźć nowy plan w nowej sytuacji” – mówi radziecki arcymistrz szachowy Dawid Bronstein.

Klika ciekawostek

Przyjmuje się, że gra w szachy wywodzi się z Indii, z V – VI wieku n.e. Dzisiejsze zasady tej gry opracowane zostały prawdopodobnie w Persji. W języku perskim „szach mat” oznacza „król jest martwy”.

W Polsce hipotetycznie szachy pojawiły się w czasach panowania Bolesława Krzywoustego.

W 2021 roku Puchar Świata w szachach FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej) wywalczył Polak – Jan Krzysztof Duda.

Wykazano, że każdy może nauczyć się grać w szachy. Nieprawdą jest potoczne twierdzenie, że trzeba dysponować wyjątkowymi umiejętnościami.

Mistrzostwa Polski dla przedsiębiorców w szachach DGCS Open

DGCS S.A. od 2008 roku rokrocznie organizuje Mistrzostwa Polski dla Przedsiębiorców w szachach DGCS Open. Turniej niezmiennie cieszy się ogromną popularnością i łączy ludzi biznesu z pasją gry w szachy oraz możliwością wymiany wiedzy.

Zapraszamy Państwa po więcej informacji na stronę http://szachy.dgcs.pl/

Karolina Kubacka DGCS S.A.

Przeczytałeś do końca?
Podobał Ci się ten artykuł?
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do Newsletter